Select Page

فرماندار تبریز ضمن محکوم کردن مباحث مطرح شده در برنامه تلویزیونی و دولتی حکومت ایران، وعده داد که در آینده ای نزدیک برای «پنیر لیقوان» جشنواره ملی برگزار خواهد شد.

مهدوی فرماندار تبریز وعده داد؛ «با توجه به ظرفیت های فوق العاده این برند {برند پنیر لیقوان} تلاش می‌کنیم تا در کنار ثبت ملی پنیر لیقوان، زمینه برگزاری جشنواره را با این موضوع فراهم کنیم.»

او ادامه داد: «اخیرا در یک برنامه زنده تلویزیونی، در خصوص پنیر سنتی لیقوان مباحثی مطرح شده بود که ضمن محکوم کردن آن ؛ ضرورت افزایش نظارت صدا و سیما بر تولیدات محتوایی و اثرات آن را خواستاریم.»

این مسئول حکومتی در حمایت از سخنان رهبر ایران افزود: «در سالی که به نام “جهش تولید” نامگذاری شده است؛ به جای زیر سئوال بردن برندهای محبوب مردم، ضرورت دارد زمینه تقویت و توسعه آنها را فراهم کنیم.»

پنیر لیقوان مشهورترین پنیر سنتی آذربایجان است که در سراسر جهان به عنوان پنیر سفید آذربایجانی شناخته می‌شود. این پنیر در روستای لیقوان واقع در دامنه شمالی سهند از توابع شهر تبریز ایران تهیه می‌شود.

تخمین زده می‌شود بیش از ۲۰۰ تولید کنندهٔ پنیر و ۶۵۰۰۰ گوسفند که اغلب از نوع قیزیل هستند در این روستا و روستاهای مجاور وجود داشته باشند.

هوای پاک و گونه‌های گیاهی بی همتای منطقه علاوه بر نحوه بهداشتی شیردوشی استفاده شده در این روستا و تحویل شیر تازه به تولیدکنندگان پنیر منجر به تولید شیر و پنیر باکیفیت می‌شود.

از جمله عوامل تأثیرگذار بر کیفیت پنیر لیقوان می‌توان به شرایط آب و هوایی محل تولید شیر، شرایط آب و هوایی محل فرآوری و تبدیل شیر گوسفندی به پنیر لیقوان، کیفیت ابزار و تجهیزات نصب شده واحد تولیدی و از همه مهم تر بافت گیاهی چراگاه‌های دام‌های تولیدکننده شیر را می‌توان نام برد.

وجود نوعی گیاه معطر و کمیاب در دامنه سهند و دره لیقوان، باعث تولید پنیر لیقوان با طعمی منحصر به فرد و مرغوب شده‌است.

طی روزهای گذشته تلویزیون ایران در راستای اقدامات ضدآذربایجانی خود یکی از برندهای معروف اقتصادی آذربایجان بنام «پنیر لیقوان» را نشانه گرفت و اقدام به تخریب این برند معروف پنیرسازی کرد.

مجری تلویزیون ایران به دروغ ادعا کرد پنیر لیقوان آذربایجان به روش غیربهداشتی تولید می شود. او در کمال بی شرمی از مردم دعوت کرد به جای پنیر لیقوان آذربایجان، پنیر میهن تهران را مصرف کنند.