Select Page

قطع‌نامه تمدید دوره گزارشگری جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب رسید. این قطع‌نامه با ۲۲ رأی موافق، هشت رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع تصویب شد. دو کشور در رأی‌گیری شرکت نکردند.

تابلوی اعلام نتایج رأی‌گیری درباره قطع‌نامه تمدید مأموریت جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

در روزهای گذشته ۳۹ سازمان مدافع حقوق بشر با ارسال نامه‌‌ای مشترک به کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل از آن‌ها خواسته‌ بودند در چهل‌‌ و سومین اجلاس این شورا از قطع‌نامه‌ درباره‌ وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و تمدید مأموریت گزارشگر ویژه‌ این سازمان در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران حمایت کنند.

با وجود این درخواست، کشورهای ارمنستان، اریتره، هند، اندونزی، لیبی، پاکستان، فیلیپین و ونزوئلا به این قطع‌نامه رأی منفی دادند.

محمود امیری مقدم، دبیر سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ درباره تمدید شدن مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران اینچنین می‌گوید:

«در حال حاضر فکر می‌کنم تنها پنج کشور هستند در جهان که گزارشگر ویژه دارند که ایران یکی از آنهاست. کار گزارشگر ویژه این است که سالانه دو گزارش جامع در مورد نقض حقوق بشر در کشور یاد شده ارائه کند که یکی از آنها به شورای حقوق بشر ارائه می‌شود و دیگری به مجمع عمومی سازمان ملل.»