Select Page

سندی که نشان از رشوه گرفتن نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین از مالک کشت و صنعت مغان در سال 89 را دارد، سندی که پشت پرده ی فروش و خصوصی سازی کشت و صنعت مغان را می تواند آشکار سازد. به گزارش آذربایجان تورک خبرلری ماجرای واگذاری شرکت کشت مغان که بزرگ‌ترین خصوصی‌‌سازی بخش کشاورزی کشور شناخته می‌شود به تابستان سال 98 بازمی‌گردد. شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در پارس‌آباد در کنار کارخانه‌های قند، لبنیات و فرآوری میوه، زمین‌های کشاورزی بسیار وسیع و حدود دو هزار و ۶۰۰ هکتار باغ‌های میوه دارد که باعث شده این شرکت به مزیت منطقه مغان تبدیل شود.
اواسط مرداد بود که سازمان خصوصی‌سازی پس از ۴ بار برگزاری مزایده برای فروش شرکت، آن را واگذار کرد تا یک بار دیگر داستان همیشگی واگذاری‌ها تکرار شود. کم‌و‌کیف این واگذاری مثل همیشه شفاف نبود که انتقادها را برانگیخت. شکور پورحسین، نماینده پارس‌آباد و گفته بود: این شرکت به قیمت بسیار پایینی واگذار شده که باید برای مردم شفاف‌سازی شود.
اما این بار باز هم مثل همیشه نمایندگان سازمان خصوصی در مقام دفاع از واگذاری ظاهر شدند و حتی این واگذاری را باعث سودآوری بیشتر شرکت دانستند. تا جایی که رئیس این سازمان واگذاری مغان را یکی از افتخارات بزرگ سازمان خصوصی‌سازی عنوان کرد.
میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی حتی مدعی بود فروش زمین این شرکت به قیمتی بالاتر از قیمت کارشناسی بوده است. بعد از گذشت چند ماه از این ماجرا دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل از لغو واگذاری کشت‌وصنعت مغان به فروشگاه رفاه خبر داد.
در حالیکه پوری‌حسینی بعد از چند روز اعلام کرد تاکنون هیچ دستوری از سوی دادستانی مبنی بر لغو واگذاری کشت‌و‌صنعت مغان دریافت نکرده است.
نهایتا بعد از تقلای چندماهه پوری‌حسینی برای توجیه درستی و قانونی بودن این واگذاری، چند روز پیش خود خریدار شرکت از واگذاری انصراف داد و شرکت مغان به شیرین عسل واگذار شد که در زمان مزایده قبلی، دومین متقاضی آن بود.