Select Page

وقوع آتش سوزی در مراتع استان اردبیل؛ باعث افزایش نگرانی شده است.

طی روزهای گذشته، چندین هکتار از مزارع شهرستان پارساآباد مغان در استان اردبیل دچار آتش سوزی شده و هنوز علت این آتش سوزی‌های زنجیره‌ای مشخص نیست.

به علت بارش‌های فراوان و افزایش پوشش گیاهی در بهار امسال، وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌های آذربایجان‌جنوبی محتمل بوده اما هیچ مرکزی برای اطفای حریق احتمالی در مناطق جنگلی و مراتع آمادگی ندارد.

این در حالی است که اگر امکاناتی که مورد نیاز است، قبل از وقوع آتش‌سوزی در اختیار آتشنشانی ها و کشاورزان قرار گیرد، آتش‌سوزی و تداوم آتش در اکثر نقاط نخواهیم بود.

عدم هماهنگی در اطلاع رسانی و نبود سخنگوی واحد نیز از حمله مشکلات در زمان آتش سوزی جنگل‌ها است. در جریان آتش سوزی های گستردۀ اخیر در جنگل های ایران، صدها گونۀ گیاهی و جانوری از بین رفتند.

طی دو هفته اخیر «نزدیک به ۲۰ مورد» آتش‌سوزی و حریق جدی در سراسر ایران گزارش شده است، که با این روال، وضعیت جنگل ها، مراتع و مناطق گیاهی آذربایجان نیز در حالت هشدار به سر می برند.

نبود امکانات و ابزارهای لازم در زمینه کنترل آتش سوزی و روشن کردن آتش و نقش عامل انسانی در این آتش‌سوزی‌ها، تبدیل به مسئله‌ای «بسیار نگران‌کننده» شده است.