Select Page

مادر رومینا اشرفی، نوجوان قربانی قتل ناموسی ضمن ابراز نگرانی و انتقاد نسبت به رای دادگاه، از صدور حکم ۹ سال حبس برای همسرش خبر داد. او با اشاره به اینکه خواهان تجدیدنظر در حکم صادره خواهد بود می‌گوید “در همین مدت کوتاه بارها خانواده همسرم، من و فرزندم را تهدید کرده‌اند و قصد گرفتن کودک خردسالم را دارند و رای دادگاه ترس و وحشت به جان من و خانواده‌ام انداخته است”. در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند. رومینا اشرفی در تاریخ ۱ خردادماه، در شهرستان تالش با انگیزه ناموسی به دست پدرش با داس سر بریده شد.

به گزارش آذربایجان و تورک خبرلری، به نقل از ایلنا، رعنا دشتی، مادر رومینا اشرفی، نوجوان قربانی قتل ناموسی گفت: “رای دادگاه برای همسرم تنها ۹ سال و برای بهمن خاوری (پسری که رومینا با او فرار کرده بود) ۲ سال حبس اعلام شده است”.

وی افرود: “با وجود تاکیدات مقام‌های قضایی از رسیدگی ویژه به این پرونده، رای دادگاه ترس و وحشت به جان من و خانواده‌ام انداخته است. من به این رای اعتراض دارم و خواهان تجدیدنظر در دیوان عالی کشور هستم”.

مادر رومینا در ادامه و با تاکید بر اینکه خواهان تجدید نظر خواهی دراین پرونده است ادامه داد: “دیگر نمی‌خواهم شوهرم به روستا بازگردد. اگر همسرم قصاص نشود، باید زندانی یا تبعید شود، چرا که در غیر این صورت هیچ امنیتی برای او و اطرافیانش قابل تصور نیست”.

وی در ادامه گفت: “در همین مدت کوتاه بارها خانواده همسرم، من و فرزند خردسالم را تهدید کرده‌اند و با وجود آن که صلاحیت لازم را ندارند؛ قصد گرفتن کودک خردسالم را دارند”.

خانم دشتی می‌گوید بعد از ۱۵ سال زندگی مشترک، هیچ علاقه و امیدی به ادامه زندگی با همسرش که این بلا را سر آنها آورده ، ندارد و نگران جان تنها پسر و خانواده‌اش است.

با وجود آنکه در روزهای ابتدایی نشر خبر قتل رومینا به عنوان “نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک” نام برده و گفته می‌شد که به دلیل ماهیت جرم، دادستان “مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودک و نوجوان به عنوان “مدعی‌العموم” در این پرونده وارد عمل می شود؛ ولی رای دادگاه موجب نگرانی‌ها برای مادر رومینا و تنها فرزند خردسالش شده است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی پدری که فرزندش را بکشد در صورت محکومیت در دادگاه به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شود. در موضوع رومینا، دختر نوجوان نیز گفته می‌شد پدر او پس از بررسی این موضوع که پدر به دلیل قتل فرزند اعدام نمی‌شود دست به قتل زده بود.

گفتنی است، روز پنجشنبه ۱ خرداد ماه، یک دختر ۱۳ ساله در شهرستان تالش با انگیزه ناموسی به دست پدرش کشته شد. این دختر پیش از وقوع این قتل، از خانه فرار کرده بود که در نهایت توسط نیروهای انتظامی بازداشت و پس از تشکیل پرونده توسط یکی از قضات دادسرای این شهرستان به خانواده‌اش بازگردانده شده بود.