Select Page

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: تا روز جمعه (۱۶ اسفندماه) ۵۰ مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا از لحاظ آزمایشگاهی و ۳ مورد فوت ناشی از این ویروس در استان به ثبت رسیده است.

به گزارش آذربایجان تورک خبرلری به نقل از خبرگزاری ایسنا، پرویز قزلباش شب گذشته (۱۶ اسفند) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به شکل مجازی برگزار شد، در رابطه با کنترل ورودی و خروجی‌های استان و قرنطینه شدن آن، اظهار کرد: طبق تصمیم گرفته شده، ورود افراد غیربومی به استان تحت کنترل جدی قرار خواهد گرفت و اجازه ندادن ورود افراد غیربومی به استان با دستور استاندار اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین بحث در مورد بیماری کرونا قطع زنجیره آن است و باید ضوابط و عادات غلط را در این خصوص ترک کنیم، افزود: اکنون باید مردم را به در خانه ماندن دعوت کنیم تا خود و دیگران را به خطر نیاندازند.

این مسئول با اشاره به اینکه برخی از مردم هنوز هم در اجتماعات حاضر می‌شوند و این خیلی خوب نیست، خاطرنشان‌ کرد: اکنون بزرگ‌ترین رسالت ما دعوت مردم به خانه ماندن است. اکنون با تعطیلی مدارس، شاهد حضور دانش‌آموزان در  اجتماعات هستیم.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان تصریح کردک از فردا حدود ۲۲ هزار ژل ضدعفونی‌کننده در داروخانه‌های استان توزیع خواهد شد.

در ادامه این نشست، معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان با اشاره به اینکه زنجان با تاخیر نسبت به سایر استان‌ها آلوده به ویروس کرونا شد، در رابطه با لزوم کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا، اظهار کرد: اکنون مردم باید بر اطلاعات خود در زمینه بیماری کرونا بیافزایند، زیرا این بیماری، بیماری جدیدی بوده و رفتار آن در جامعه ایرانی مشخص نیست؛ طبیعتا هر چه اطلاعات افراد از ویروس کرونا بیشتر باشد، در کنترل و پیشگیری از بیماری می‌تواند موثر باشد.

صائینی در رابطه با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان، اظهار کرد: ۵۰ مورد مثبت از لحاظ آزمایشگاهی در استان شناسایی شده است که ۳۲ مورد آن مربوط به زنجان و باقی مربوط به شهرستان‌ها است. ۲۸۵ بیمار مشکوک به کرونا در استان بستری بوده و ۴ فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان وجود دارد که یک مورد آن جزو استان زنجان نبوده و از اهالی استان قم است.

وی با اشاره به اینکه طبق تحقیقات اخیر افراد بدون علامت مبتلا به کرونا نیز می‌توانند ناقل بیماری باشند، افزود: ۸۰ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا علائم خفیفی دارند و فقط  ۱۰ الی ۲۰ درصد از آنان به بیمارستان‌ها مراجعه کرده و بستری می‌شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه آزمایش‌های تشخیص ویروس کرونا تا روز گذشته به تهران ارسال می‌شد اما از امروز این آزمایش در آزمایشگاه تشخیص کرونا در زنجان انجام می‌گیرد، تصریح کرد: مردم برای ثبت شرایط خود به درگاه سامانه salamat.gov.ir مراجعه کرده و سئوال‌ها را پاسخ دهند؛ پس از آن پیامکی برای راهنمایی فرد و توصیه‌های پزشکی به وی ارسال خواهد شد.