Select Page

دادگاه دانمارک روز جمعه یک ایرانی ساکن نروژ را به جرم جاسوسی برای یک سرویس اطلاعاتی ایران و همدستی در طرح مشکوک برای قتل یک چهره مخالف عرب ایرانی در دانمارک، به هفت سال زندان محکوم کرد.

بر اساس گزارش رویترز، یک ایرانی به نام محمد داوودزاده لولوئی، 40 ساله، ساکن نروژ در اکتبر سال 2018 پس از انجام عملیاتی توسط پلیس که در آن دانمارک موقتاً مرزهای بین المللی خود را بست، دستگیر شد.

دادگاه با صدور بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که اواخر روزهای سپتامبر همان سال، لولوئی از خانه یك تبعیدی و مخالف حکومت ایران در دانمارك و همچنین خیابان‌ها و جاده‌های اطراف آن خانه عکس گرفت و آنجا را رصد کرد.

در ادامه بیانیه آمده است: «دادگاه دریافت که این اطلاعات جمع‌آوری شده و به شخصی که برای یک سرویس اطلاعاتی ایران کار می کند، منتقل شده است و برای استفاده از برنامه‌های سرویس اطلاعاتی برای کشتن این تبعیدی استفاده شده است.»

سورن هاربو دادستان عمومی به رویترز گفت: «لولوئی به هفت سال زندان و اخراج دائم از دانمارك محكوم و پس از تحمل مجازات خود از ورود به دانمارک محروم خواهد شد.»

او افزود: «این یک پرونده تاریخی است و این یک پیام قدرتمند برای سرویس‌های اطلاعاتی (خارجی) است: آنها باید درگیری‌های خود را بین خودشان انجام دهند و از درگیر کردن ما دست بردارند.»

فرد کشته شده که در این بیانیه نامی از او به میان نیامده، رهبر یک گروه مقاومت عربی ایرانی است که به جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز (ASMLA) معروف است.

گفتنی است، محمد داوودزاده لولوئی، 21 اکتبر به درخواست دولت دانمارک به هنگام بازگشت از ایران در فرودگاه یوتوبری سوئد دستگیر شد.